358510725 2782473011894700 9136332796898493812 n

Przygotowanie do lotu – odprawa pasażerów

Table of contents

Lot balonem to niesamowita przygoda, która wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Przed wzniesieniem się w powietrze każdy pasażer uczestniczy w odprawie, którą prowadzi pilot. Ten briefing jest kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo i komfort podróży.

Stan zdrowia – bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. Dlatego, przed wejściem na pokład, każdy pasażer odpowiada na pytania dotyczące stanu zdrowia, w tym ewentualnych chorób czy operacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo lotu. Osoby pod wpływem alkoholu, czy innych substancji psychoaktywnych nie mogą uczestniczyć w locie – to zasady, które gwarantują bezpieczeństwo wszystkich na pokładzie. Kobiety w ciąży nie powinny latać balonem.

Napełnianie balonu – początek przygody

Proces napełniania balonu rozpoczyna się od przygotowania kosza i powłoki, oraz przymocowania do auta za pomocą liny wyposażonej w tzw. “szybki wyczep”. Ważne jest, aby podczas tej czynności zachować ostrożność i nie stać między koszem a pojazdem. Nie należy zbliżać się do wentylatora wtłaczającego do czaszy zimne powietrze. Chętni do pomocy przy rozstawianiu balonu muszą przejść krótkie szkolenie z pilotem.

Wejście do balonu – przygotowanie do startu

Gdy balon zostanie napełniony gorącym powietrzem, pilot wyda komendę, aby pasażerowie zajęli swoje miejsca w gondoli.  Ważne jest, aby robić to sprawnie i z uwagą na otoczenie, zwracając uwagę na linki kontrolne i przewody. Należy w jak najszybszym czasie dociążyć balon, jest on wtedy stabilniejszy szczególnie przy mocniejszym wietrze. W pierwszej kolejności powinny wchodzić osoby najcięższe w grupie.

Pozycja do lądowania – przygotowanie do finału

Jeszcze przed startem przećwiczona zostanie pozycja do lądowania. Niezależnie od prędkości postępowej należy złączyć stopy i lekko ugiąć kolana. Na ten czas należy ustawić się bokiem lub plecami do kierunku lotu. W każdym koszu zamontowane są uchwyty, których należy trzymać się obydwoma rękami, nie należy chwytać za linki kontrolne, przewody paliwowe oraz zawory butli. Nie należy wystawiać rąk poza burtę. Przed lądowaniem należy również zabezpieczyć wszystkie cenne rzeczy jak telefon, czy aparat fotograficzny. Dla większego bezpieczeństwa należy spiąć długie włosy, oraz zdjąć szalik, apaszkę, długie naszyjniki i tym podobne rzeczy. Przed kontaktem z ziemią należy naprężyć mięśnie, kosz może być przez chwilę wleczony po ziemi.

Komenda o przyjęcie postawy do lądowania zostanie oczywiście wydana przez pilota przed końcem lotu.

Po wylądowaniu – zasady postępowania

Bardzo ważne jest aby nie opuszczać pokładu bez zgody pilota. Najmniejszy nawet ubytek masy może spowodować, że balon się na nowo uniesie. Po uzyskaniu zgody na wyjście z gondoli, należy uważać na rozgrzane palniki. Jeśli będzie taka konieczność należy pomóc pilotowi dowódcy w manewrowaniu balonem na ziemi ściśle stosując się do jego poleceń

Po bezpiecznym lądowaniu, kluczowe jest, aby pasażerowie nie opuszczali balonu bez zgody pilota. Najmniejszy nawet ubytek masy może spowodować, że balon się na nowo uniesie. Po uzyskaniu zgody na wyjście z gondoli, należy uważać na rozgrzane palniki. Jeśli będzie taka konieczność należy pomóc pilotowi dowódcy w manewrowaniu balonem na ziemi ściśle stosując się do jego poleceń.

Podsumowanie

Lot balonem to wyjątkowe doświadczenie, które wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i świadomości zasad bezpieczeństwa. Przestrzeganie wskazówek pilota i uczestniczenie w odprawie są kluczowe dla gwarancji bezpiecznego i niezapomnianego lotu.

Sprawdź więcej na proballooning.com

Share
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Email

Read also