proballooning 3

Jak ubrać się na lot balonem?

Spis treści

Odpowiedni ubiór do lotu balonem jest ważną częścią tej przygody, ponieważ może pomóc w zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa podczas unoszenia się w powietrzu. Oto kilka wskazówek, jak ubrać się na lot balonem, aby zapewnić sobie najlepsze doznania.

Dodatkowe okrycie

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, ubierając się na lot balonem, jest dodatkowe okrycie. Szczególnie latem temperatura może się znacznie zmieniać podczas całej wyprawy. Sam lot balonem trwa zazwyczaj około 1 h, ale na całą atrakcję trzeba przygotować sobie do 4 h. Przy wieczornych lotach często wracamy do domu już po zachodzie słońca, więc warto mieć przy sobie bluzę, polar lub lekką kurtkę.

Czy wyżej jest zimno?

Spadek temperatury wraz z wysokością w zależności od warunków może wynosić około 0,6 °C/100 m. Wydawałoby się, że wznosząc się na wysokość 1 km, powinniśmy znacznie odczuć różnice w temperaturze. Trzeba jednak pamiętać, że napędem balonu i jego sercem jest palnik zasilany propanem. Podgrzewa on powietrze w powłoce czasami nawet do 100°C. Palnik jest zamontowany dość wysoko, więc jedynie część ciepła promieniuje do kosza, ale warto zaopatrzyć się w czapkę z daszkiem. Dla pasażerów wyższego wzrostu jest to bardziej niż wskazane.

Wygodne buty to podstawa

O ile miejsce do startu można wybrać, to lądowanie balonu odbywa się w miejscu przygodnym. Warto być przygotowanym na chodzenie po nierównym podłożu, dlatego ważne jest noszenie butów, które są wygodne i stabilne. Zalecane są buty z zakrytymi palcami i mocną podeszwą, ponieważ chronią one Twoje stopy przed wszelkimi ostrymi przedmiotami, które możesz napotkać na ziemi. Unikaj noszenia sandałów, klapek lub innych butów z odkrytymi palcami. Podczas lotów porannych rosa jest bardzo częstym zjawiskiem, dlatego najlepiej, aby obuwie było nieprzemakalne.

Balony to nie rewia mody

Każdy chciałby dobrze wyglądać na zdjęciach zrobionych podczas lotu balonem, w szczególności, jeśli chcemy pochwalić się przed znajomymi. Problem zaczyna się wtedy kiedy balon wyląduje w wyższej trawie, gdzie można spotkać pokrzywy. Zdecydowanie odradzamy zakładania sukienek i krótkich spodenek na rzecz wygodnej sportowej odzieży. Najważniejsze to czuć się swobodnie, nawet jeśli będziemy musieli się trochę ubrudzić, czy przejść po nierównościach.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Email

Czytaj również