Masz lęk wysokości? Nie bój się! Nadal możesz doświadczyć niesamowitych wrażeń podczas przelotu balonem na ogrzane powietrze. Jeśli masz lęk wysokości, kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak polecieć balonem na gorące powietrze.
Balony na gorące powietrze istnieją od ponad 200 lat. Pochodzące z Francji balony były wykorzystywane do rozrywki, romantycznych wypadów, a nawet podróży dookoła świata! Oprócz tego, że spełniają funkcję użytkową, to dodatkowo dekorują niebo kolorami i różnymi wzorami. No ale co, jeśli chcesz doświadczyć lotu balonem, ale boisz się wysokości? Czy balony na gorące powietrze to dla Ciebie zbyt duże wyzwanie? Czy istnieje sposób, aby cieszyć się wszystkimi niesamowitymi dobrodziejstwami podróży balonem na gorące powietrze bez strachu? Ucieszy Cię wiadomość, że istnieją sposoby, które pomogą Ci nabrać pewności siebie i pokonać lub opanować lęk wysokości, zanim wejdziesz do kosza balonowego. Omówmy niektóre z nich, abyś mógł odbyć podróż balonem bez strachu.
Co to jest akrofobia?
Akrofobia to termin używany przez profesjonalnych terapeutów do opisania osób z lękiem wysokości. To nie jest tylko małe zmartwienie czy obawa. Jest to fobia, która wpływa na codzienne życie. Słowo fobia pochodzi od greckiego „Phobos”, co oznacza strach. Akrofobia jest bardzo powszechną fobią, dotykającą ponad 7% ludzkości. Nie należy jej mylić z lękiem przed upadkiem. Osoby z akrofobią mogą bać się wspinać po górach, jeździć windami, jeździć kolejkami górskimi lub robić cokolwiek, co wiąże się z wysokością. Problematyczne może być również przebywanie na wysokich budynkach, wieżach lub nawet jazda przez mosty.
Objawy związane z lękiem wysokości to:
- płacz
- zawroty głowy
- pocenie się
- drgawki
- przyspieszone bicie serca
- strach
- ataki paniki
To nie jest pełna lista objawów, choć osoby z lękiem wysokości mają tendencję do doświadczania wielu objawów jednocześnie.
Jak pokonać akrofobię?
Jeśli chodzi o leczenie lęku wysokości, najlepszym sposobem postępowania jest zazwyczaj terapia poznawczo-behawioralna, czyli CBT. Poprzez CBT ludzie pracują nad zmianą sposobu myślenia o swoich lękach, wykorzystując podejścia behawioralne do zmiany myślenia i umiejętności radzenia sobie z lękami w zdrowy sposób. Inną opcją leczenia jest zmierzenie się ze strachem, w tym przypadku bycie gdzieś wysoko.
Dlaczego nie powinienem się bać w lotu balonem na ogrzane powietrze?
Lęk wysokości ma wiele wspólnego ze sposobem, w jaki twój mózg mierzy odległość i jak na nią reagujesz. Wyobraź sobie, że patrzysz w dół z wysokiego budynku. Kiedy twój mózg widzi, że obiekty zmniejszają się względem odległości od Ciebie w pionie, twój mózg zaczyna mierzyć odległości. To właśnie wtedy zaczynasz odczuwać strach. Jednak podczas latania balonem na ogrzane powietrze twój mózg nie wychwytuje punktu środkowego odległości, tylko odległość poziomą (horyzont). Wszystko, co widzi twój mózg, to ciągły widok krajobrazu, pola, lasy, domy, lub inne obiekty. To normalne, że odczujesz niepokój zwłaszcza podczas pierwszego lotu balonem, ale możesz sobie z tym poradzić!
Dlaczego warto polecieć balonem na gorące powietrze?
Dla osób z lękiem wysokości, wyprawa balonem jest najlepszym sposobem na pokonanie lęku wysokości.
Miękko
W przeciwieństwie do latania w samolocie lub jazdy windą, lot balonem na gorące powietrze jest delikatny. „Płynie” się z wiatrem bez żadnych wibracji czy ekstremalnych ruchów. Czasami startujesz nawet tego nie zauważając!
Powoli
Kiedy pilot kontroluje palnik, wiatr napędza balon, więc nie poruszasz się z ekstremalną prędkością. Ten powolny ruch jest idealny dla każdego, kto potrzebuje delikatnego sposobu na pokonanie lęku wysokości.
Przyjemnie
Kiedy jesteś w balonie na gorące powietrze, wszystko, co musisz zrobić, to podziwiać niesamowite widoki. Nie musisz się o nic martwić. Nad twoim bezpieczeństwem czuwa doświadczony pilot.
Jak wziąć udział w locie balonem, gdy masz lęk wysokości?
Jeśli jesteś gotowy, aby stawić czoła swoim lękom i wejść do kosza, pamiętaj, aby się przygotować. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zacząć.
Zaplanuj to na kilka miesięcy wcześniej
Podróż balonem na gorące powietrze trzeba zaplanować z wielotygodniowym lub wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Zadzwoń z wyprzedzeniem i dowiedz się, kiedy jest najlepszy czas na rezerwację terminu. Zaplanowanie lotu z wyprzedzeniem daje czas na przygotowanie się do podniebnych wojaży. Nie bój się dobrze wykorzystać tego czasu, a powoli staniesz się bardziej pewny siebie. Postaraj się odwiedzić wysokie miejsca i porozmawiać z bliskimi o swoich obawach.
Przyprowadź kogoś ze sobą
Nigdy nie jest zalecane, aby zmierzyć się z fobią sam. Posiadanie zaufanego przyjaciela lub członka rodziny przy sobie pomoże Ci z niektórymi uczuciami strachu. Mogą oni potrzymać Cię za rękę lub przeprowadzić przez trudny moment. Poszukaj kogoś, kogo kochasz i komu ufasz i zapytaj, czy zechciałby pomóc Ci pokonać Twój strach.
Staraj się nie koncentrować na swoim strachu
Jeśli wdrażałeś taktyki, aby przejść przez swój strach, teraz nadszedł czas, aby zastosować je w praktyce! Podczas swojego pierwszego lotu postaraj nie skupiać się na swoim strachu. Ciesz się ze spektakularnego i malowniczego widoku, którego doświadczasz będąc nad ziemią. Tak, możesz czuć się niepewnie, na samym początku! Poświęć kilka chwil na oswojenie się z sytuacją, oddychaj głęboko i postaraj się rozluźnić. Najczęściej po 10-15 minutach po starcie pasażerowie uświadamiają sobie, że jednak nie ma czego się bać.
Gotowy, aby stawić czoła swojemu strachowi?
Lęk wysokości nie powinien powstrzymać Cię przed wejściem na pokład balonu. Twój lot może być cudownym, niezapomnianym przeżyciem jak żadne inne. Balony zapierają dech w piersiach, pozwalając Ci poczuć wolność i uzyskać perspektywę, której nigdy nie miałeś. Weź sprawy w swoje ręce i kup bilet na lot balonem! Nie będziesz żałować, że to zrobiłeś! Kliknij tutaj, aby zarezerwować teraz.